E rrallë, lind foshnja më e vogël në botë, peshon vetëm 243 gram

Publikuar tek: bota, më 22:12 29-05-2019 E rrallë, lind foshnja më e vogël në botë, peshon vetëm 243 gram Foto ilustruese

Një maternitet në San Diego në SHBA, ka njoftuar lindjen e një vajze 243 gramshe që besohet të jetë fëmija më i vogël i lindur në botë dhe që ka mbijetuar.

Sipas mediave lokale  edhe nëna e foshnjës edhe vet foshnja janë në gjëndje të mirë shëndetësore.

Ndërkohë mesatarja  e peshës së foshnjave të sapolindura në Europë është 3 kile sipas statistikave neonatale, variojnë gjithashtu edhe nga 2.5 deri në 2.8 kile.

foshnja.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011355876922607
array(1) { ["section"]=> string(69) "e-rralle-lind-foshnja-me-e-vogel-ne-bote-peshon-vetem-243-gram-166218" }