E rrallë: Zbulohet një letër e shkruar në shqip nga dora e Nënë Terezës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:32 01-09-2017 E rrallë: Zbulohet një letër e shkruar në shqip nga dora e Nënë Terezës

Është vërtet e rrallë ajo që është zbuluar. Një letër e shkruar nga dora e nobelistes së njohur, Nënë Tereza e shkruar në gjuhën shqipe në vitin 1972.

Roze Kuka, e afërme e Nënë Terezës që jeton në Australi, i ka ofruar meshtarit shqiptar Don Marjan Marku disa letra që Nënë Tereza ia kishte shkruar nënës së saj, në gjuhën shqipe.

Don Marjan Marku, famullitar në Zvicër, ka takuar kohë më parë një të afërme, të bijën e dajës të Nënë Terezës, e cila jeton në Australi. Me këtë rast, bashkë me lajmin për kontaktin me familjaren në fjalë, Marku sjell edhe një letër në gjuhën shqipe që Nënë Tereza i kishte shkruar të afërmes së saj në vitin 1972. Letra bën fjalë për vdekjen e nënës së Nënë Terezës, Drane Bojaxhiut.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E sulmuan me acid, vajza nga Vlora nuk fshihet më
Vrasja e gjyqtares, reagojnë miqtë dhe e bija: Mori jetën e heroinës sime! »
Article Logic
Execution time: 0.011945009231567
array(1) { ["section"]=> string(76) "e-rralle-zbulohet-nje-leter-e-shkruar-ne-shqip-nga-dora-e-nene-terezes-90817" }