E thotë profesori i njohur: Në Maqedoninë e Veriut ka më shumë shqiptarë sesa paraqet shteti në statistikat zyrtare

Publikuar tek: rajon, më 23:19 16-01-2021 E thotë profesori i njohur: Në Maqedoninë e Veriut ka më shumë shqiptarë sesa paraqet shteti në statistikat zyrtare Profesori Emin Azemi

Profesori dhe gazetari i njohur Emin Azemi ka komentuar procesin e shumëpërfolur të regjistrimit të popullsisë që po ndodh në Maqedoninë e Veriut.

Sipas tij, të gjitha përllogaritjet tregojnë se në Maqedoni ka më shumë shqiptarë sesa shteti paraqet në statistikat zyrtare, duke thënë se parametrat tregojnë se numri i shqiptarëve është mbi 30%.

“Numri i nxënësve nëpër shkolla, shtimi natyror, abonentët e telefonisë mobile, poseduesit e pasportave, janë disa nga këta parametra që rrëzojnë të gjitha tezat manipulative mbi numrin jo real të shqiptarëve”, shprehet Azemi.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Bashkëshorti në Hagë i akuzuar për “krime lufte”, gruaja e Rexhep Selimit kandidate për deputete me Vetëvendosjen
»
Article Logic
Execution time: 0.017673015594482
array(1) { ["section"]=> string(121) "e-thote-profesori-i-njohur-ne-maqedonine-e-veriut-ka-me-shume-shqiptare-sesa-paraqet-shteti-ne-statistikat-zyrtare-235285" }