E vërteta e Piramidave të zbuluara në Antarktidë

Publikuar tek: bota, më 18:40 28-11-2016 E vërteta e Piramidave të zbuluara në Antarktidë

Poli i Veriut është i përbërë në pjesën më të madhe të tij nga akulli dhe toka pa ndonjë larmi të madhe në reliev, pork jo nuk do të thotë që nuk është misterioz, apo shpesh herë subjekt i teorive konspirative.

Që nga përrallat fantastiko-shkencore se në Arktik gjendet hyrja për në brendësi të tokës ku ndodhet një qytetërim i tërë i pazbuluar më parë, e deri te Piramidat e zbuluar së fundmi përmes Google Earth, raporton newsbomb.al.

Por gjeologët e njohur amierikanë kanë reaguar duke shpjeguar se Piramida e Arktikut nuk është gjë tjetër veçse një shkëmb gjigant maja e të cilit ka dalë në sipëraqe. Erozioni dhe temperaturat ekstremisht të ulëta për miliona vite i kanë dhënë pamjen që ka sot.

f4hxdghcghcfghjkkkhot_1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0086600780487061
array(1) { ["section"]=> string(54) "e-verteta-e-piramidave-te-zbuluara-ne-antarktide-60952" }