E vërtetojnë neuroshkencëtarët: Vera vë në punë trurin tonë më shumë se çdo veprim tjetër, ja përse

Publikuar tek: bota, më 20:46 06-04-2017 E vërtetojnë neuroshkencëtarët: Vera vë në punë trurin tonë më shumë se çdo veprim tjetër, ja përse

Nëqoftëse doni një ushtrim të mirë për të stërvitur trurin, pini një gotë të mbushur plot me verë të kuqe.

Sipas neuroshkencëtarëve më të famshëm, pirja e verës vë në punë  trurin më shumë seç do veprim tjetër.

Konsumimi i  verës në mënyrë të duhur shkakton reagime emocionale dhe  vë në angazhim të dyja anët  e trurit, thotë Prof Gordon Shepherd.

Një tjetër neuroshkencëtar shton se kur e vjell verën pasi e konsumon mund të ulë pritshmëritë  e efektit që sjell konsumimi i alkoolit. Në vend të kësaj, këshillohet që vera të gëlltitet.

Profesor  Shepherd, i cili shpiku termin “neurogastronomi”, pretendon se ka gjetur shkakun se pse truri asngazhohet më shumë kur konsumon verë, sesa kur zgjidh një ushtrim të vështirë matematikor, shkruan newsbomb.al.

Kjo ndodh sepse truri është i zënë duke “shijuar” verën, gjë e cila varet nga gjendja jonë emocionale, eksperiencat e mëparshme me alkoolin dhe lidhjet emocionale me verën.

Arsye të tjera që lidhen me shijimin e verë janë, gjinore, moshore dhe gjenetike.

Molekulat e verës nuk kanë as shije as ngjyrë, por ato stimulojnë trurin tonë,  i cili krijon shije në të njëjtë mënyrë si krijon ngjyrë.

Gjithsesi ai paralajmëron se duke kthyer një gllënjk verë mund të “bombardojë” sistemin tonë. /Newsbomb.al/

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013020038604736
array(1) { ["section"]=> string(103) "e-vertetojne-neuroshkencetaret-vera-ve-ne-pune-trurin-tone-me-shume-se-cdo-veprim-tjeter-ja-perse-74328" }