“Edhe unë jam vepër arti” ekspozita që nuk duhet humbur (Fotogaleri)

Publikuar tek: kulture-art, më 22:13 08-11-2015 “Edhe unë jam vepër arti” ekspozita që nuk duhet humbur (Fotogaleri)

Piktura ka fuqinë të përcjellë mesazhe të fuqishme, por po të njëjtën fuqi ka edhe fotografia, e cila përcjell mijëra fjalë.

Në ambientet e Muzeut Kombëtar është hapur një ekspozitë e pazakontë nga sa jemi mësuar të shkohim. 14 fëmijë me sindromën Down kanë pozuar për rikrijimin e disa nga pikturat më të famshme shqiptare dhe botërore.

“Down Syndrome Albania” në bashkëpunim me fotografen Soela Zani dhe stilisten Lilo Shehu kanë sjellë për publikun një galeri me mesazhin e veçantë “Edhe unë jam vepër arti” ku protagonistë janë fëmijët shqiptar me sindromën Down.

3c63810af8d502c2d4af9410cf5e6c9e.jpg

b1ff1fd491a36bd209a5533978310517.jpg

d6fe17a105005d128f49ea86eff29cd2.jpg

ekspo1.jpg

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.032799005508423
array(1) { ["section"]=> string(70) "edhe-une-jam-veper-arti-ekspozita-qe-nuk-duhet-humbur-fotogaleri-24983" }