Edi Rama zbulon bustin e Ismail Qemalit në Prishtinë

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:53 24-05-2015 Edi Rama zbulon bustin e Ismail Qemalit në Prishtinë

Ky është momenti i zbulimit të bustit të Ismail Qemalit, që u vendos dje në Prishtinë. “Sot në Kosovën e lirë dhe të mosvarme Ismail Qemali vjen me këmbët e veta të prehet me shpirtin e tij rrezatues në këtë tokë të mosvarme njëherë e përjetë”, tha Rama në fjalën e tij të rastit. As në këtë ceremoni kryeministri Edi Rama nuk i ka kursyer deklaratat nacionaliste. Ai i’u ka kërkuar sërish shteteve fqinje si Maqedonia dhe  Serbia “të mbajnë fjalën”  dhe të respektojnë të drejtat e  shqiptarëve.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Lushnja me ''vendparkim'' të ri
Flamuri ‘’Autochtonus’’ valvitet në Vjenë »
Article Logic
Execution time: 0.034436941146851
array(1) { ["section"]=> string(58) "edi-rama-zbulon-bustin-e-ismail-qemalit-ne-prishtine-11843" }