Efektet negative që sjellë qëndrimi këmbë mbi këmbë

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 21:13 17-02-2016 Efektet negative që sjellë qëndrimi këmbë mbi këmbë

Qëndrimi këmbë mbi këmbë është një dukuri shumë e shpeshtë që njerzit bëjnë gjatë kohës që rrijnë ulur. Ky qëndrim  konsiderohet elegant, joshës dhe në shumë vende njihet edhe si pozicion i ‘zonjave’.

Shumë njerëz preferojnë të kalojnë një këmbë mbi tjetrën, por thuajse askush nuk i di pasojat serioze që ky pozicion i sjell shëndetin tonë.

Lista e problemeve që shkakton ky pozicion përfshin tensionin e lartë të gjakut, venat me variçe dhe dëme nervore.

Nëse qëndroni shumë kohë në këtë pozicion, mund t’ju shfaqet gjithashtu një sëmundje e quajtur ‘peroneal nerve paralysis’ apo e thënë ndryshe paralizë.

Veç këtyre, qëndrimi ulur me këmbët e njëra mbi tjetrën mund të shkaktojë edhe ‘venat e merimangës’, dhembje në qafë dhe shpinë.

Sipas një fizioterapiste, Vivian Eisenstadt ju mund të keni dhimbje në shpinë dhe në qafë nëse zakonisht qëndroni në këtë pozicion.

Ajo thotë se në këtë pozicion ijet janë më të lakuara dhe kjo shkakton zhbalancimin në pjesën e legenit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0072109699249268
array(1) { ["section"]=> string(57) "efektet-negative-qe-sjelle-qendrimi-kembe-mbi-kembe-32853" }