Efekti Cristiano Ronaldo, tejkalohet shuma e 1 MILIARDË eurove (Renditja e skuadrave dhe transferimet më të shtrenjta)

Publikuar tek: sport, më 12:43 15-08-2018 Efekti Cristiano Ronaldo, tejkalohet shuma e 1 MILIARDË eurove (Renditja e skuadrave dhe transferimet më të shtrenjta)

Për të dytin vit radhazi një ndër kampionatet më të ndjekura, jo vetëm në botë por dhe në Shqipëri, ka tejkaluar shumën e 1 miliardë eurove.

Siç duket, kampionati ka filluar të ndjejë efektin Cristiano Ronaldo, duke bërë një hap më tej, që të jetë përsëri në mes më të ndjekurave në botë.

Kur mbeten edhe pak ditë nga mbyllja e merkatos së verës, klubet e serisë A kanë shpenzuar jo pak por 1 miliardë e 6 milionë euro.

Ekipet angleze të Premier League kanë shpenzuar gjatë verës një miliard e 400 milionë euro, ndërsa shumë më mbrapa mbeten La Liga spanjolle me 778 milionë euro; Bundesliga gjermane me 447 milionë euro  dhe në fund Ligue 1 e Francës me 405 mln euro.

1.Juventus 234,9 (mil )

2. Roma 112,6

3. Napoli 95,5

4. Inter 85,5

5. Milan 81

6. Torino 49

7. Lazio 43

8. Genoa 40,2

9. Udinese 36

10. Atalanta 33

11. Bologna 31,8

12. Fiorentina 31,5

13. Sampdoria 31,1

14. Sassuolo 30,7

15. Cagliari 22,5

16. Empoli 14,7

17. Parma 12,7

18. Spal 9,95

19. Chievo 6,55

20. Frosinone 3,7

Transferimet më të kushtueshme drejt Serie A gjatë verës (deri tani)

1. Cristiano Ronaldo 117 milion (nga Real Madrid te Juve)

2. Joao Cancelo 40,4 (nga Valencia te Juventus)

3. Radja Nainggolan 38 (nga Inter te Roma)

4. Leonardo Bonucci 35 (nga Milan te Juve) e Mattia Caldara 35 (nga Juve te Milan)

5. Fabian Ruiz 30 (nga Betis te Napoli)

6. Steven N’Zonzi 26,65+4 di bonus (nga Sevilla te Roma)

7. Alex Meret 25 (nga Udinese te Napoli)

8. Javier Pastore 24,7 (nga PSG te Roma)

9. Simone Verdi 23+2 (nga Bologna te Napoli)

10. Lautaro Martinez 22+3 (nga Racing te Inter)

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026034116744995
array(1) { ["section"]=> string(122) "efekti-cristiano-ronaldo-tejkalohet-shuma-e-1-miliarde-eurove-renditja-e-skuadrave-dhe-transferimet-me-te-shtrenjta-131198" }