Egjipti paralajmëron ndalimin e burkës, pritet vendimi

Publikuar tek: bota, më 18:43 08-11-2018 Egjipti paralajmëron ndalimin e burkës, pritet vendimi

Egjipti po diskuton një projektligj të ri për ndalimin e burkës në vendet publike, ku do të përfshihen spitale, klinika shëndetësore, shkolla, kinema, teatro, biblioteka publike, muzeume dhe ndërtesa qeveritare.

 

Gratë do të ndalohen të mbajnë burkën si pjesë e një fushate qeveritare kundër interpretimeve ekstremiste të Islamit.

Këtë projektligj e ka paraqitur deputetja Ghada Ajami duke kërkuar një gjobë prej 56 dollarë për gratë që sfidojnë ndalimin e propozuar.

Në projekligj thuhet se burka do të ndalohet në hapësirat publike egjiptiane "në çdo kohë dhe në çdo rrethanë".

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kapja e heroinës, reagon ministri Salvini
»
Article Logic
Execution time: 0.0096490383148193
array(1) { ["section"]=> string(60) "egjipti-paralajmeron-ndalimin-e-burkes-pritet-vendimi-140784" }