Egjipti zbulon papiruset 4,500 vjeçar që tregojnë jetën e përditshme të ndërtuesve të piramidave

Publikuar tek: kulture-art, më 16:56 14-07-2016 Egjipti zbulon papiruset 4,500 vjeçar që tregojnë jetën e përditshme të ndërtuesve të piramidave

Muzeu egjiptian në kairo ka ekspozuar disa nga papiruset më të vjetër, që datojnë rreth 4,500 vite pë parë dhe tregojnë jetën e përditshme të ndërtuesve të piramidave.

Ato i përkasin dinastisë së katërt të Mbretit Khufu, i njohur edhe si Keopsi, për të cilin Piramida e Madhe e Gizës u ndërtua si një varr.

Ministri egjiptian i Kulturës tha se papiruset u zbuluan në vitin 2013 nga një mision egjiptiano-francez gjatë eksplorimeve në një shpellë pranë portit Ëadi el-Jarf të qytetit Suez.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029867887496948
array(1) { ["section"]=> string(102) "egjipti-zbulon-papiruset-4-500-vjecar-qe-tregojne-jeten-e-perditshme-te-ndertuesve-te-piramidave-46602" }