'Eja pimë një filxhan çaj’, historia Legjendë e konsumimit të çajit në Britaninë e Madhe

Publikuar tek: bota, më 09:59 26-07-2019 'Eja pimë një filxhan çaj’, historia Legjendë e konsumimit të çajit në Britaninë e Madhe

Legjenda tregon se ka qene Catherine e Braganza që solli çajin për herë të parë në Angli rreth viteve 1600, duke i dhënë jetë një prej traditave me ikonike të këtij vendi: Të pish caj.

Sot, Portugalia ka plantacionin më të madh të çajit në Evropë, që është një biznes shekullor familjar, vendosur në zemër të Ishujve Azores. Madalena Mota, pronare e plantacionit të çajit Gorreana, i tregon BBC historinë e mbëritjes së çajit në Angli nëpërmjet mbretëreshës portugeze Catherinë of Braganza. Catherinë ishte gruaja e Charles II, mbreti i Anglisë në shekullin e 17-të. “Në atë kohë kur martesa ishte rregulluar, të sapomartuarit nuk e njihnin mirë njëri tjetrin. Catherine gjeti një mënyrë që të qëndronte me burrin.

Vendosi se në orën 5 pm ata do të punin caj. Dhe meqë çaji shërbehet I nxehtë, kërkon kohë për tu pirë. Kështu njerëzit kanë kohë në dispozicion për të folur. Shumë shpejt, e gjithë shoqëria e lartë filloi të imitojë mbretëreshën” thotë ajo. Legjenca vazhdon se Katerina solli Ervas Aromaticas në Angli. Portugalia është shtëpia e plantacionit të vetëm të cajit të mbetur në Evropë. Eshtë 35 hektarë dhe është I vendosur në ishujt Azores.

Gorreana është caj 136 vjecar. Fabrika ka qenë e familjes për 6 gjenerata. Ka shumë plantacione në Indi, kinë Bangladesh ku edhe forca punëtore është më e lirë. Por nuk është kostoja e njëjtë në Portugali. Dhe për më tepër, mund të thuhet se ky çaj është organik, pa pesticide.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012225151062012
array(1) { ["section"]=> string(92) "eja-pime-nje-filxhan-caj-historia-legjende-e-konsumimit-te-cajit-ne-britanine-e-madhe-173397" }