“Ejani të jetoni tek ne, ju japim 2 mijë euro në muaj pa punuar”

Publikuar tek: kulture-art, më 16:14 08-05-2017 “Ejani të jetoni tek ne, ju japim 2 mijë euro në muaj pa punuar”

Kryebashkiaku i një fshati italian ofron 2000 € nëse jeni gati për t’u shpërngulur aty, para se fshati të shndërrohet në një “qytet fantazmë”. Ata që janë të gatshëm të shpërngulen në Bormida, në rajonin malor të Ligurias në Italinë veriore do i bashkohen 394 personave të tjerë.

Qyteti më i afërt, është ai i Genoas dhe qiraja e një shtëpie atje kushton vetëm 12.50 € në javë. Daniele Galliano, kryebashkiaku i fshatit, e postoi idenë e tij në Facebook dhe tha se iniciativa do marrë jetë në më pak se dy muaj. Postimi angazhoi qindra persona dhe gjykuar nga përgjigjet, Bormida mund të ketë një rritje të shpejtë të popullatës. Mbetet për tu parë nëse kjo inisiativë e kryebashkiakut do e shpëtojë Bormidan.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021450042724609
array(1) { ["section"]=> string(67) "ejani-te-jetoni-tek-ne-ju-japim-2-mije-euro-ne-muaj-pa-punuar-77902" }