Ekipi "SEAL Team Six" që vrau Bin Ladenin është kthyer në një bandë kriminelësh

Publikuar tek: bota, më 15:41 07-06-2015 Ekipi

Ekipi elitë “SEAL Team Six” që u angazhua në misionin për vrasjen e Osama Bin Ladenit, është shndërruar në një organizatë të papërgjegjshme e cila është angazhuar duke e trepruar, në vrasjen pa dallim të militantëve të nivelit të ulët.

Sipas një ish-ushtaraku të njësisë legjendare të Marinës amerikane, njësia ka dalë jashtë kontrollit dhe ka devijuar duke luftuar në mënyrë të përgjakshme militant të nivelit të ulët dhe banditë rrugësh në shtetet e Lindjes së Mesme, në vend që të kryejë sulme të koordunuara anti-terroriste për të cilat është e famshme.

Sipas dokumenteve sekrte, "SEAL 6" dyshohet se janë përgjegjës për vrasjen e 9 nxënësve në Afgansitan e të shumë civilëve të pafajshëm. Ish-ushtaraku ka treguar për “New York Times” se anëtarët e "SEAL Team Six", janë angazhuar në pengmarrje të ndryshme dhe në luftë trup më trup me sëpata e thika.

"SEAL Team Six" është ekipi special më i rrezikshëm në botë. Ata kanë më shumë se 10 mijë misione të kryera me sukses, ndër më të famshmet ajo e vrasjes së terroristit nr. 1 në botë, Osama Bin Laden.

“NYT” tregon se ata janë shndërruar në një bandë kriminelësh ku sa herë që dikush ka një problem, i thërret për ti “zgjidhur punë”.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012414932250977
array(1) { ["section"]=> string(83) "ekipi-seal-team-six-qe-vrau-bin-ladenin-eshte-kthyer-ne-nje-bande-kriminelesh-12912" }