Eklipsi diellor dhe fenomenet e rralla natyrore të 2017

Publikuar tek: bota, më 20:12 22-12-2017 Eklipsi diellor dhe fenomenet e rralla natyrore të 2017

Natyra mund të bëjë gjëra të egra dhe 2017 e ka parë këtë egërsi falë fenomeneve natyrore që kanë ndodhur. Nëse është një eklips diellor që kapi vëmendjen e njerëzve në të gjithë Amerikën e Veriut, për botën mund të jetë i bukur por ndonjëherë armiqësor.

Këtu është një përmbledhje e disa prej fenomeneve më të dukshme natyrore që nxitën shumë diskutime mbi mediat sociale. Mijëra njerëz në Amerikën e Veriut patën rastin të shihnin një eklips diellor, ndërsa lëvizte në kontinent më 21 gusht.

Shumë veta kishin syzet e shikimit të gatshme, sakaq dhe disa shtete në SHBA panë hënën të mbulonte plotësisht diellin. Kanadezët ishin në gjendje të shihnin një eklips të pjesshëm.

Eklipsi diellor ka një histori të lidhur me mite të çuditshme.  Në muajin gusht, Sam Kanizay, mblodhi biologët detarë pasi kur doli nga uji në një plazh në Melburn, Australi, këmbët i kishte të mbuluara në gjak.

Jarrod, tha se stafi i spitalit nuk kishte asnjë ide se çfarë lloj krijesash mund ti kishin shkaktuar lëndime. Por ekspertët më vonë thanë se besonin se adoleshenti ishte kafshuar rëndë nga amfipodët, zakonisht të njohur si morra e detit.

Jason McNamee, këshilltar shkencor për Mbrojtjen e Fondacionit Oceans bazuar në Vancouver, B.C., tha se sistemet e stuhisë zakonisht shtyjnë peshqit artificialë në bregun lindor të Amerikës së Veriut.

Po kështu edhe shtyllat spirale te flakëve u formuan pas një zjarri të ndezur një ditë më parë. Këto janë disa fenomene natyrore mes shumë të tjerave.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Horror në Madrid, dhjetra të plagosur rëndë nga përplasja e trenit
Në 1 janar 2018-të popullsia e botës arrin në 7.6 miliardë njerëz »
Article Logic
Execution time: 0.010710954666138
array(1) { ["section"]=> string(62) "eklipsi-diellor-dhe-fenomenet-e-rralla-natyrore-te-2017-104052" }