Eklipsi diellor i së premtes, ekspertët: Jo "selfie", ju shkaktojnë verbim

Publikuar tek: aktualitet, më 14:44 19-03-2015 Eklipsi diellor i së premtes, ekspertët: Jo

Realizimi i fotografive të premten e eklipsit diellor (20 mars) përmes një '"smartphone" mund të vërë njerëzit në rrezik. Ekspertët paralajmërojnë për verbim të syve. Kolegji i Optometrists thotë se rreziku vjen për njerëzit që shikojnë drejtpërdrejt diellin teksa  pozicionohen për selfie ose shkrepje tjera.

Një shkrepje e tillë mund të çojë në djegie në pjesën e prapme të syrit. Ekspertët këshillojnë shikimin jo të drejtpërdrejtë, duke përdorur syze dhe qëndrimin sa më larg nga Dielli.

Kjo potencialisht mund të jetë shumë e rrezikshme, sepse njerëzit mund të joshen për të parë në Diell tek përpiqen për të shkrepur foton e përsosur Të premten, në Mbretërinë e Bashkuar do të përjetojnë një eklips të pjesshëm diellor - Hëna do të kalojë përpara Diellit, duke errësuar deri në 98 %. Njerëzit në Skoci dhe Irlandën e Veriut pritet të përjetojnë kushtet më të errëta. Në Shqipëri errësimi do arrijë në një përqindje 35-40.

Për shumë, kjo do të jetë hera e parë që e shohin këtë fenomen në 15 vjet, por specialistë të syrit thonë se njerëzit nuk duhet të përdorin telefonat e tyre kamera për të kapur ngjarjen.

Daniel Hardiman-McCartney, një këshilltar klinik në Kolegjin e Optometrists, tha: "Në 1999, kur ishte eklipsi i fundit më i madh, askush nuk  kishte smartphones ose “selfies”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 10 vjet burg për Ferdinand Gjeloshin. Plagosi me kosë ish gruan dhe të dashurin e saj
Kërcënoi një shtetas se do ta vriste po mos t'i jepte 1 mijë euro, rrezikon burgun »
Article Logic
Execution time: 0.010581016540527
array(1) { ["section"]=> string(74) "eklipsi-diellor-i-se-premtes-ekspertet-jo-selfie-ju-shkaktojne-verbim-6352" }