Eksperimenti social i Facebook bazuar në fotografitë me ngjyrat e ylberit

Publikuar tek: bota, më 22:45 28-06-2015 Eksperimenti social i Facebook bazuar në fotografitë me ngjyrat e ylberit

Pas vendimit të Gjykatës Supreme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndoshta keni vënë re se qindra fotografi profilesh janë mbuluar nga ngjyrat e ylberit në shenjë përkrahje për të drejtat e LGBT.

Por sipas specialistëve të elektronikës, Facebook mund të jetë duke realizuar një eksperiment masiv me miliarda përdoruesit e rrjetit social më të madh në botë.

Specialistët besojnë se nëpërmejt “Celebrate Pride”, Facebook po i gjurmon të gjitha fotografitë me ngjyrat e flamurit të LGBT duke i kthyer në statistika për të analizuar më pas se cilat shtete, cilat mosha dhe gjini janë përahës të homoseksualëve në mbarë botën.

Më tej, të dhënat e Facebook do të analizohen nga sociologët për të vëzhguar fenomenet shoqërore në lidhje me pranimin e ndryshimit në shoqëri të ndryshme, apo edhe influencën që mund të kenë miqtë e Facebook-ut te pranimi i këtyre ndryshimeve.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013169050216675
array(1) { ["section"]=> string(79) "eksperimenti-social-i-facebook-bazuar-ne-fotografite-me-ngjyrat-e-ylberit-14843" }