Ekspertët botërorë japin alarmin, të prekurit nga SIDA kapin shifra të frikshme

Publikuar tek: bota, më 17:23 02-04-2018 Ekspertët botërorë japin alarmin, të prekurit nga SIDA kapin shifra të frikshme foto ilustruese

Ekspertët mjekësorë kanë ngritur alarmin për të prekurit nga virusi HIV, pasi rezulton se më shumë se 170 persona infektohen me SIDA çdo ditë në Afrikë.

Sipas të dhënave statistikore, kurat e zbuluara janë thuajse inekzistente në trupin e të infektuarve, ndërkohë që më të ekspozuarit raportohet të jenë adoleshentët nga mosha 15 deri në 19 vjeç.

Në Afrikën Qendrore situata shihet më shumë e përkeqësuar se në çdo vend tjetër të botës, ku 80% e të prekurve janë në gjendje shumë të rëndë shëndetësore.

Sakaq UNICEF dhe UNAIDS kanë konstatuar se 35% e të infekuarve kanë humbur jetën përgjatë viteve 2010-2016, ndërsa u bëjni thirrje qytetarëve në të gjithë botën të tregohen të kujdesshëm gjatë kontakteve me njëri-tjetrit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012830972671509
array(1) { ["section"]=> string(85) "ekspertet-boterore-japin-alarmin-te-prekurit-nga-sida-kapin-shifra-te-frikshme-115432" }