Ekspertët e PD-së bojkotojnë tryezën e Reformës në Drejtësi

Publikuar tek: politike, më 11:26 06-01-2016 Ekspertët e PD-së bojkotojnë tryezën e Reformës në Drejtësi

Ekspertët e Partisë Demokratike kanë bojkotuar sot tryezën e diskutimeve për Reformën në Drejtësi.

Dje Enkelejd Alibeaj, kreu i Departamentit të Sigurisë në PD e shprehu qartë shqetësimin e tij se maxhoranca nuk ka vullnet për të përfunduar këtë reformë, por nga ana tjetër ai tha se duhet konsensus dhe se PD është e gatshme të japë kontributin e saj në draftin final, pas rekomandimeve të Komisionit të Venecias.

Shkak i bojkotit duhket se është bërë refuzimi i PD-së së formulës së zgjedhje snë Kuvend të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese me shumicën prej 3/5. Kjo pasi maxhoranca mund të influencojë në zgjedhjen e funksionarëve të lartë të drejtësisë.

Po dje, ekspertja Aurela Anastasi foli për ndryshimet që do t’i bëhen Kushtetutës për pjesën e Gjykatës Kushtetuese, duke thënë se janë gati që draftin ta përfundojnë brenda muajit janar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0096480846405029
array(1) { ["section"]=> string(65) "ekspertet-e-pd-se-bojkotojne-tryezen-e-reformes-ne-drejtesi-29261" }