Ekspertët ndërkombëtarë japin ALARMIN, frikë nga rikthimi i GRIPIT TË DERRIT

Publikuar tek: bota, më 16:00 15-05-2018 Ekspertët ndërkombëtarë japin ALARMIN, frikë nga rikthimi i GRIPIT TË DERRIT Foto ilustruese

Ekspertët ndërkombëtarë kanë dhënë alarmin për frikën e rikthimit të gripit të derrit pas disa simptomave të sëmundjes të shfaqur te kafshët kohët e fundit.

Derrat kryesisht në kontinentit aziatik kanë treguar probleme me diarrenë akute dhe vjelljen, ndërkohë që infeksioni rrezikon të shpërndahet edhe te njerëzit.

Gripi i derrit u zbulua për herë të parë në vitin 2012 në Kinë, duke arritur shifra të frikshme të prekurish në vitin 2014 në të gjithë botën. Të prekurit nga gripi i derrit paraqiten me probleme serioze në frymëmarrje, temperaturë të lartë, vjellje e diarre.

Ekspertët e mjekësisë botërore kanë këshilluar të gjithë kultivuesit e derrave të vaksinojnë kafshët, si dhe të gjithë qytetarët të evitojnë kontaktin direkt me to.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013173818588257
array(1) { ["section"]=> string(82) "ekspertet-nderkombetare-japin-alarmin-frike-nga-rikthimi-i-gripit-te-derrit-120853" }