Ekspertët paralajmërojnë prindërit: Mos i lini fëmijët të plasin tullumbace

Publikuar tek: aktualitet, më 14:29 01-02-2017 Ekspertët paralajmërojnë prindërit: Mos i lini fëmijët të plasin tullumbace

Tullumbacet janë më të preferuarit e fëmijëve, prandaj nuk mungojnë në asnjë festë ditëlindjeje apo ngjarje tjetër festive.

Por, ato mund të rrezikojnë shqisën e dëgjimit të fëmijëve nëse plasen nga vetë ata, paralajmërojnë ekspertët.

Testime të ndryshme kanë treguar se zhurma që krijohet nga plasja e tullumbaceve është edhe më e lartë se gjuajtja me armë.

Dëmtimi i shkaktuar në daullen e veshit të fëmijës mund t’i shkaktojë atij humbje dëgjimi të përkohshme. Ndërsa, nëse ekspozohet gjatë ndaj zhurmave të shkaktuar nga plasja e tullumbaceve, mund të mbetet i shurdhër përgjithmonë shkruan ‘The Sun’.

Edhe të rriturit nuk janë imun ndaj rreziqeve nga plasja e tullumbaceve, ku vetëm 3 prej tyre mund të shkaktojnë probleme me dëgjimin.

Hulumtuesit shkencorë nga Universiteti i Alabamas, në SHBA, thonë se zhurma e papritur mund të çojë në humbje graduale të dëgjimit.

Bill Hodgetts, profesor i asociuar i audiologjisë, thotë: “Nuk po themi që mos t’i lini fëmijët të luajnë dhe argëtohen me tullumbace, vetëm duhet të keni kujdes që mos t’i plasin”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Deutsche Welle: Gazetarët në Shqipëri janë të pambrojtur, rroga u përdoret si mjet presioni
Ditë pas dite, çarmatosen shqiptarët: Në 24 orë dorëzojnë 31 armë, 11712 fishekë, 12 granata... (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.010349988937378
array(1) { ["section"]=> string(80) "ekspertet-paralajmerojne-prinderit-mos-i-lini-femijet-te-plasin-tullumbace-67361" }