Eksperti i OKB akuza SHBA e Britanisë: Julian Assange ka simptoma torture psikologjike

Publikuar tek: bota, më 19:42 31-05-2019 Eksperti i OKB akuza SHBA e Britanisë: Julian Assange ka simptoma torture psikologjike

Julian Assange ka kaluar 'ekspozim të zgjatur ndaj torturës psikologjike', ka thënë eksperti i trauumave i OKB-së, Nils Melzer.

Melzer i kërkoi Britanisë të mos ekstradojë themeluesin e Wikileaks, duke paralajmëruar se të drejtat e tij njerëzore do të shkelen dhe se ai nuk është i aftë për t'u gjykuar, raporton BBC.

Ai gjithashtu akuzoi SHBA, Britaninë dhe Ekuadorin për 'përpjekje të përbashkët për të thyer vullnetin e Assange.'

Por sekretari i Jashtëm i Britanisë së Madhe tha se Assange 'zgjodhi të fshihej' nga drejtësia.

Përmes një tweet-im sekretari Jeremy Hunt tha se Melzer 'duhet të lejojë gjykatat britanike të bëjnë gjykimet e tyre pa ndërhyrjen e tij ose akuzat nxitëse.'

Assange momentalisht po lufton kundër ekstradimit në SHBA lidhur me akuzat për nxjerrjen e sekreteve të qeverisë amerikane.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011876821517944
array(1) { ["section"]=> string(92) "eksperti-i-okb-akuza-shba-e-britanise-julian-assange-ka-simptoma-torture-psikologjike-166453" }