Eksploziv perlës së shkretëtirës, ISIS-i bombardon tempullin në Palmyra

Publikuar tek: slide-lart, më 10:42 24-08-2015 Eksploziv perlës së shkretëtirës, ISIS-i bombardon tempullin në Palmyra Tempulli i Baalshaminit

Militantët e Shtetit Islamik kanë shkatërruar tempullin e vjetër të Baalshamit, në qytetin e lashtë të Palmyra-s. Bombardimi është konfirmuar nga zyrtarët sirianë. Kreu i monumenteve antike tha se shkatërrimi i tempullit ka ndodhur të shtunën, por Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut raportoi se kjo ka ndodhur 1 muaj më parë.

ISIS-I ka pushtuar Palmyrën që në muajin maj, duke bërë disa herë thirrje për ta shkatërruar qytetin e lashtë. Palmyra konsiderohet një nga qendrat më të lashta me rëndësi të madhe kulturore në botë.  Qyteti është pjesë e UNESCO-s dhe Baalshami është ndërtuar  2,000 vjet më parë.

Mbi 150 mijë turistë e vizitonin tempullin çdo vit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0095579624176025
array(1) { ["section"]=> string(76) "eksploziv-perles-se-shkretetires-isis-i-bombardon-tempullin-ne-palmyra-19035" }