Eksportet rol kyç në ekonominë shqiptare, Italia mbetet partnerja jonë kryesore

Publikuar tek: ekonomi, më 16:44 28-10-2016 Eksportet rol kyç në ekonominë shqiptare, Italia mbetet partnerja jonë kryesore

Shkëmbimet tregtare me vendet e BE-së por jo vetëm, luajnë rol të rëndësishëm në ekonominë shqiptare.

Shkëmbimet tregtare me vendet e BE zënë 68,4 % të gjithë tregtisë.

Sipas INSTAT në Shtator 2016, eksportet drejt vendeve të BE-së zënë 80,2 % të eksporteve gjithsej dhe importet nga vendet e BE-së zënë 63,3 % të importeve gjithsej.

 Partnerët tanë kryesorë tregtarë janë: Italia (36,5 %), Gjermania (8,7 %), Kina (6,4 %) dhe Turqia (6,2 %).

TREGTIA_ME_JASHTE.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010123014450073
array(1) { ["section"]=> string(84) "eksportet-rol-kyc-ne-ekonomine-shqiptare-italia-mbetet-partnerja-jone-kryesore-57689" }