Ekstradimi i befasishëm i Nezar Seitit, reagon avokati Detar Hysi

Publikuar tek: aktualitet, më 13:03 29-01-2018 Ekstradimi i befasishëm i Nezar Seitit, reagon avokati Detar Hysi

Pas vendimit të beftë për ekstradim në Itali të anëtarit të grupit të “Habilajve”, Nazar Seiti, ka reaguar avokati i këtij të fundit, Detar Hysi duke thënë se kanë vendosur që të ngrejnë një kallëzim për prokurorët e çështjes.

Sipas Hysit, Prokuroria e Krimeve të Rënda i ka tejkaluar kompetencat e saj në rastin e Seitit. Avokati në fjalë ka thënë se masat e sigurisë për Nazar Seitin janë marrë të indiciuara nga përgjimet italiane. 

Nga ana e saj, Prokuroria e Përgjithshme deklaroi se nuk ka marrë njoftim nga Prokuroria e Krimeve të Rënda për procedimin penal kundër Seitit. Kryeprokurorja Marku ka kërkuar procedim penal për shkeljet në këtë çështje si dhe ka kërkuar nisjen e verifikimeve nga KLD për dërgimin e Seitaj në itali. Në njoftimin zyrtar të saj Prokuroria e Përgjithshme tha gjithashtu se ka konstatuar shkelje dhe ka proceduar penalisht 4 prokurorë të çeshtjes.

Seiti u arrestua në një operacion të policisë në Babicë të Vlorës në muajin tetor të vitit të kaluar, ku u sekuestruan 4 tonë kanabis. Nga përgjimet e policisë, ai rezulton i implikuar në trafikimin e drogës dhe kishte rolin e “financierit” të Habilajve, ku merrej me shpërndarjen e parave drejt anëtarëve të bandës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gazetarja e habitur nga gjykatësi në Fier: Iu deshën 4 minuta për të marrë këtë vendim
U refuzohet dalja 318 personave në portin e Durrësit, policia jep detajet ç’ka ndodhur (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.012782096862793
array(1) { ["section"]=> string(71) "ekstradimi-i-befasishem-i-nezar-seitit-reagon-avokati-detar-hysi-108347" }