Ekzekutimi i pengut të dytë, shkakton zemërim në Japoni

Publikuar tek: bota, më 12:44 01-02-2015 Ekzekutimi i pengut të dytë, shkakton zemërim në Japoni

Japonezi, Kenji Goto është viktima e radhws e ISIS. Gazetari japonez është ekzekutuar me prerje koke pas dështimit të negociatave midis terroristëve të ISIS dhe Japonisë.

Goto, së bashku me kolegun e tij Haruna Yukawa, ranë në duart e ekstremistëve islamik dhe për lirimin e tyre u kërkuan 200 milionë dollarë nga qeveria japoneze.

Lajmi për ekzekutimin e Goto-s është bërë publik nëpërmjet një video të transmetuar nga ISIS.

Veprimi i fundti i terroristëve ka shkaktuar zemërim të madh në Japoni dhe vendi e sheh veten tashmë më të përfshirë në këtë luftë globale.

 “Jemi të pikëlluar për këtë veprim terrorist të tmerrshëm dhe të urryeshëm. E dënojmë atë në mënyrën më të ashpër”, ka deklaruar kryeministri japonez, Shinzo Abe.

Abe ka shtuar se Japonia nuk do ta harrojë kurrë këtë veprim të terroristëve, duke shtuar se ndihmat operacionale ndaj vendeve që luftojnë kundër ISIS, do të vazhdojnë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013365030288696
array(1) { ["section"]=> string(59) "ekzekutimi-i-pengut-te-dyte-shkakton-zemerim-ne-japoni-2058" }