Elton Deda kujton të atin, mjeshtrin Ferdinand Deda: Sot do të festonim 75 vjetorin tënd

Publikuar tek: kulture-art, më 14:32 05-02-2016 Elton Deda kujton të atin, mjeshtrin Ferdinand Deda: Sot do të festonim 75 vjetorin tënd

Elton Deda, djali i mjeshtrit të madh Ferdinand Deda kujton sot të atin në ditën që do ishte 75 vjetori i lindjes së tij. Sikur të ishte duke folur me një mik të vjetër që i mungon më së shumti Deda e përjeton kështu mungesën e babait të tij:

“Sot do festonim 75 vjetorin tënd. Do kishim edhe me shumë vepra ndoshta. Ndoshta, duke kthyer një gotë diku do flisnim për Mozart apo Brams me sfond oriental kafeneje... Ne do të të kujtojme gjithmonë si artisti unik që nuk i vjen më kurrë këtij vendi”.

Ferdinand Deda u lind në vitin 5 shkurt të vitit 1941 në Peqin dhe ndërroi jetë në moshën 62 vjeçare në tetor të vitit 2003.

Ai vdiq nga një sëmundje gjaku në një nga spitalet e Ankarasë, ku ishte shtruar me urgjencë. Ndarja e tij nga jeta është një humbje e madhe për muziken shqiptare, të cilës ai i kushtoi tërë jetën!

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02872896194458
array(1) { ["section"]=> string(92) "elton-deda-kujton-te-atin-mjeshtrin-ferdinand-deda-sot-do-te-festonim-75-vjetorin-tend-31823" }