Emërimi i anëtarëve në Gjykatën Kushtetuese, Komisioni i Venecias takohet nesër me opozitën jashtëparlamentare

Publikuar tek: politike, më 20:45 13-02-2020 Emërimi i anëtarëve në Gjykatën Kushtetuese, Komisioni i Venecias takohet nesër me opozitën jashtëparlamentare Foto nga nje mbledhje e Komisionit te Venecias

Të dërguarit e komisionit të Venecias do të takohen ditën e nesërme me përfaqësues të opozitës jashtëparlamentare, për të folur mbi procedurën e emërimit të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Takimi do të mbahet në oren 8:15 në ambientet e hotel Rogner.

Lulzim Basha së bashku me nënkryetarin e LSI Petrit Vasili, Sekretarin e Përgjithshëm të PD Gazment Bardhi dhe ish deputeti Oerd Bylykbashi do të jenë të pranishëm në takim.

Pas precedentit të Arta Vorpsit, e cila ishte edhe ‘shkaku’ që solli miratimin e ligjit në Kuvend, ku presidentit i vendoset një afat kohor për të thirrur në ceremoni betimi anëtarët e Gjykatës Kushtetuese.

Sipas këtij ligji Meta ka vetëm 10 ditë kohë për të thirrur në ceremoni betimi një gjyqtar, dhe nëse nuk e bën këtë, atëherë gjyqtari ka të drejtë ta dërgojë vetë betimin me shkrim në Gjykatën Kushtetuese.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0072121620178223
array(1) { ["section"]=> string(116) "emerimi-i-anetareve-ne-gjykaten-kushtetuese-komisioni-i-venecias-takohet-neser-me-opoziten-jashteparlamentare-195114" }