Emiratet e Bashkuara Arabe do ndërtojnë 2,000 shtëpi, SHBA jep 5 milion euro

Publikuar tek: aktualitet, më 18:56 17-02-2020 Emiratet e Bashkuara Arabe do ndërtojnë 2,000 shtëpi, SHBA jep 5 milion euro Emiratet e Bashkuara Arabe

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë premtuar ndërtimin e 2 mijë njësive të banimit për Shqipërinë në zonat e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Në Konferencën e Donatorëve, përfaqësuesi i Emirateve të Bashkuara Arabe ka premtuar një projekt me vlerë 70 milion euro që do të shkojnë për ndërtimin e 2,000 banesave.

Sakaq, Zvicra ka dhënë 9 milion euro grante, Katari dhe SHBA nga 5 milion dollarë secila.

Edhe Greqia premtoi ndërtimin e 200 banesave, ndërsa 400 të tjera janë premtuar më herët nga Turqia.

LEXO EDHE: Franca dhe Italia ‘hapin thesin’, Britania nuk e ‘lëshon’ dorën, ja lista e donacioneve deri tani

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0086190700531006
array(1) { ["section"]=> string(82) "emiratet-e-bashkuara-arabe-do-ndertojne-2-000-shtepi-shba-jep-5-milion-euro-195529" }