“Ëngjëlli i Vdekjes”, lektori i universitetit që iu bashkua luftës kundër ISIS

Publikuar tek: bota, më 09:34 15-03-2015 “Ëngjëlli i Vdekjes”, lektori i universitetit që iu bashkua luftës kundër ISIS

Abu Azrael tashmë është bërë një legjendë e gjallë në mesin e atyre që luftojnë kundër ISIS. Lektori i universitetit iu bashkua ushtrisë irakene e tashmë njihet me pseudonimin “ëngjëlli i vdekjes”.

Shtati i tij i lartë, mjekra e errët dhe sëpata e frikshme e kanë shndërruar atë në ikonën e brigadës “Imam Ali”, një grup i milicisë Shi'ite të Irakut, e sponsorizuar nga Irani. Abu Azrael i njohur edhe si “babai i kryeëngjëllit të vdekjes”, është një ish-lektor, 40 vjeçar i cilu u largua nga universiteti për tu bashkuar me luftën kundër ISIS. Faqja e tij në Facebook ka arritur mbi 250 mijë mbështetës.

Foto:

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011099100112915
array(1) { ["section"]=> string(80) "engjelli-i-vdekjes-lektori-i-universitetit-qe-iu-bashkua-luftes-kunder-isis-5928" }