Entuziazmi i kompanive kanadeze të naftës: Pas dy vitesh gjumë, është koha të pasurohemi

Publikuar tek: aktualitet, më 19:25 31-01-2017 Entuziazmi i kompanive kanadeze të naftës: Pas dy vitesh gjumë, është koha të pasurohemi

Nuk është e rrallë për Shqipërinë që kompani “gjigante”, të cilat vijnë në vendin tonë me arkën bosh të fitojnë koncesione në fusha të ndryshme e pas disa vitesh të dalin me “xhepat plot”.

Një entuziazëm të tillë e shpreh hapur në faqen e saj zyrtare në Facebook kompania kanadeze e njxjerrjes së naftës “Pennine Petroleum Corporation”, me këtë postim ku shkruhet se “Pas dy vitesh përhumbje, është koha për prodhuesit kanadez të energjisë të kapin kohën e humbur”. Një "deja vu" e ngjashme është edhe ajo e Bankers Petroleum, e akuzuar për mosshlyerje taksash miliona dollarë në shtet, mos sigurimin e punëtorëve dhe mungesë investimesh në zonën që shfrytëzon.

Megjithëse postimi nuk përmban artikull, mesazhi bëhet edhe më i qartë nga fotografia “Puse nafte që rriten mbi dollarët në diagramën e paraqitur.

ewvwewevwevevwcvc.jpg

Vetëm një postim më poshtë, kompania në fjalë njofton përgatitjen për kërkime nafte në Shqipëri.

Kjo kompani do të nxjerrë naftë në bllokun e Velçës, 10 kilometra në juglindje të qytetit të Vlorës.

Kur kompania fitoi koncesionin ishte me tregues negativë ekonomik dhe me aksione në qindarka, ndërsa në kanada kishte në pronësi vetëm 2-3 puse të papërfillshme nafte. A do rezultojë ajo një histori suksesi në vendin tonë? Mbetet për t'u parë. /Newsbomb.al

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Mister vdekja e 3-vjeçares në Berat, familjarët s’pranuan kryerjen e autopsisë
Dritëro Agolli prej ditësh i shtruar në spital, probleme me frymëmarrjen »
Article Logic
Execution time: 0.010004043579102
array(1) { ["section"]=> string(92) "entuziazmi-i-kompanive-kanadeze-te-naftes-pas-dy-vitesh-gjume-eshte-koha-te-pasurohemi-67270" }