Epidemia e FRUTHIT në Shqipëri, 2 mjekët e QSUT përplasen fortë në Facebook

Publikuar tek: aktualitet, më 09:21 02-03-2018 Epidemia e FRUTHIT në Shqipëri, 2 mjekët e QSUT përplasen fortë në Facebook

Alarmi për epideminë e fruthit është një ndër çështjet më të diskutuara. Pak ditë më parë ISHP bëri të ditur se vetëm në qytetin e Tiranës janë 134 persona të prekur nga fruthi. Ndërsa në Lezhë ka 14 raste, Vlora 8, Dibra ka 6 dhe Durrësi dhe Kukësi me 4 raste.

Kjo situtatë duket se ka sjellë një përplasje mes mjekëvë tashmë në rrjetet sociale. Mjekja e sëmundjve infektive Silva Bino shprehet se lidhur me këtë situatë janë mjekët ata që gënjejnë. Sipas Binos në fillim të 2017-ës ka patur tre raste të importuara (Itali, Greqi dhe Kosove dhe më pas një shpërthim me 9 raste në Pogradec të ardhur nga Maqedonia) çdo gjë nga ISHP ka qenë transparente.

Ndërsa nga ana tjetër për mjekun Tritan Kalo profesionalizmi lë për të dëshiruar. “Fruthi ka kohë që ka trokituar në dyert tona”, shprehet mjeku, ndërsa thekson se autoritetet përgjegjëse nuk morën asnjë masë.

 Më poshtë reagimet e mjekëve në Facebook: 

silvaaaa.PNG

 

kalo_copy.PNG

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010862112045288
array(1) { ["section"]=> string(81) "epidemia-e-fruthit-ne-shqiperi-2-mjeket-e-qsut-perplasen-forte-ne-facebook-111974" }