Erdogan: Ankaraja nuk do të pranojë kurrë akuzat për gjenocid armen

Publikuar tek: bota, më 20:05 04-06-2016 Erdogan: Ankaraja nuk do të pranojë kurrë akuzat për gjenocid armen

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan theksoi sot se akuzat për gjenocid armen përbëjnë një “shantazh” dhe se vendi i tij nuk do t’i pranojë kurrë.

Në reagimin e tij më të fuqishëm kundër njohjes të enjten të këtij gjenocidi nga Parlamenti gjerman, Erdogani kërcënoi gjithashtu se do të lërë Evropën në problemet e saj nëse kjo çështje nuk zgjidhet.

Vota të enjten e deputetëve gjermanë që cilëson si gjenocid masakrat ndaj armenëve të zhvilluara më 1915 nën perandorinë otomane përbën një përplasje të re në marrëdhëniet komplekse mes Bashkimit Evropian dhe Turqisë, që shpreson të aderojë.

Aktualisht Ankaraja është një partner kyç në menaxhimin e krizës së rëndë migratore që prek Evropën.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ushtritë e Irakut dhe Sirisë fitojnë terren kundër ISIS, marrin Saqlawiya dhe Raqan
Muhamed Aliut i punoi zemra edhe 30 minuta pasi organet e tjera iu ndalën »
Article Logic
Execution time: 0.0068759918212891
array(1) { ["section"]=> string(72) "erdogan-ankaraja-nuk-do-te-pranoje-kurre-akuzat-per-gjenocid-armen-42452" }