Erdogan largon guvernatorin e bankës, lira turke në krizë

Publikuar tek: bota, më 17:13 08-07-2019 Erdogan largon guvernatorin e bankës, lira turke në krizë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan duket se është prekur nga shkarkimi i Guvernatorit të bankës Qëndrore Turke Murat Cetinkaya, pasi ka ndikuar në forcën e parasë vendase.

Kjo gjë ka ngjallur shumë reagime, pasi ka qenë vetë presidenti që e shkarkoi.

Monedha turke ra me 2.1 përqind kundrejt monedhës amerikane, për një vlerë korresponduese prej 5.75 lira për një dollar.

Për Erdoganin që është duke luftuar me një situatë të vështirë ekonomike, kjo është një fitore e re, e cila megjithatë mbart me vete rrezikun e uljes së kredibilitetit të institucioneve financiare.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012103080749512
array(1) { ["section"]=> string(63) "erdogan-largon-guvernatorin-e-bankes-lira-turke-ne-krize-171526" }