Erdogan: Lëvizja fetare ‘Gulen’ grup terrorist, nuk do ta lejojmë të ndajë kombin

Publikuar tek: bota, më 14:13 31-05-2016 Erdogan: Lëvizja fetare ‘Gulen’ grup terrorist, nuk do ta lejojmë të ndajë kombin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar se lëvizja fetare e Fethullah Gulen është një grup terroristësh.

Sipas Erdogan ata po përpiqen të rrëzojnë qeverinë dhe autoritetet vendase po i ndjekin antarët e saj. Kreu I shtetit Turk u shpreh se qeveria ka miratuar një vendim për të përcaktuar anëtaret e Gylenit si grup terrorist.

“Ne nuk do t’i lejojmë ata që të ndajnë kombin tone. Ata do të japin llogari. Disa u larguan dhe disa janë në burg dhe aktualisht janë duke u gjykuar. Ky proces do të vazhdojë” tha Erdogan.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025024890899658
array(1) { ["section"]=> string(83) "erdogan-levizja-fetare-gulen-grup-terrorist-nuk-do-ta-lejojme-te-ndaje-kombin-42009" }