Erdogan mesazh të fortë Greqisë: Çdo hap në Mesdhe ndikon te Turqia, ne jemi pritës këtu, jo mysafirë

Publikuar tek: bota, më 16:16 28-09-2020 Erdogan mesazh të fortë Greqisë: Çdo hap në Mesdhe ndikon te Turqia, ne jemi pritës këtu, jo mysafirë Erdogan

"Çdo hap në Mesdhe ndikon drejtpërdrejt në sigurinë, të drejtat dhe interesat e Turqisë", tha sot Presidenti Rexhep Tajip Erdogan.

Duke folur në Simpoziumin e Mesdheut Lindor në Stamboll, Erdogan tha se politika globale është formuar nga zhvillimet në lidhje me Mesdheun, në muajt e fundit.

“Turqia është një vend mesdhetar. Ne jemi pritës këtu siç kemi qenë gjatë gjithë historisë, jo mysafirë. Çdo lëvizje e bërë dhe çdo hap i ndërmarrë në Mesdhe ndikon drejtpërdrejt në sigurinë, të drejtat dhe interesat e vendit tonë, ”tha ai.

Erdogan përsëriti se Turqia favorizon dialogun, paqen, bashkëpunimin dhe drejtësinë, jo konfliktin.

“Ne mund t'i zgjidhim problemet në Mesdhe duke mbledhur të gjithë aktorët rajonalë në të njëjtën tryezë, duke mos përjashtuar njëri-tjetrin. Çdo skenar që nuk përfshin drejt Turqinë dhe TRNC (Republika Turke e Qipros Veriore) nuk mund të prodhojë paqe në Mesdhe, "tha ai.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01211404800415
array(1) { ["section"]=> string(105) "erdogan-mesazh-te-forte-greqise-cdo-hap-ne-mesdhe-ndikon-te-turqia-ne-jemi-prites-ketu-jo-mysafire-221976" }