Erdogan nis fushatën për zgjedhjet presidenciale

Publikuar tek: bota, më 06:47 29-04-2018 Erdogan nis fushatën për zgjedhjet presidenciale

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka nisur fushatën e tij për një tjetër mandat presidencial të shtunën, duke premtuar se do të triumfojë kundër opozitës sekulare.

Pavarësisht se ende nuk e ka zyrtarizuar kandidaturën e tij, Erdogan ka organizuar një takim në Izmir, qytet që njihet si bastion i partisë opozitare, CHP.

Ai ka premtuar fitore para mijëra personave, derisa e ka cilësuar diktator liderin e partisë CHP, Kemal Kilicdaroglu, shkruan Rel, transmeton newsbomb.al.

“Unë besoj se do të shënojmë histori në politkë më 24 korrik me një numër rekord të votave në zgjedhjet parlamentare dhe ato presidenciale”, ka thënë Erdogan.

Nëse Erdogan fiton në këto zgjedhje, ai kthehet në presidencë me kompetenca të reja, të miratuara në referendumin e vitit të kaluar.

Javën e kaluar, Erdogan ka njoftuar për mbajtjen e zgjedhjeve të parakoshme, duke thënë se Turqisë i duhet më shumë fuqi presidenciale për t’u ballafaquar me sfidat ekonomike dhe luftën në Siri.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013417959213257
array(1) { ["section"]=> string(55) "erdogan-nis-fushaten-per-zgjedhjet-presidenciale-118733" }