Erdogan qeveris me “GRUSHT TË HEKURT”, burg përjetë për 104 persona

Publikuar tek: bota, më 18:02 21-05-2018 Erdogan qeveris me “GRUSHT TË HEKURT”, burg përjetë për 104 persona Erdogan

Inati i Erdogan për grushtin e shtetit të ndodhur në korrik të 2016 duket se nuk ka ndërmend të kalojë, ndërkohë që një vendim mjaft i rëndë është marrë nga gjykata e Izmirit.

Sipas mediva vendase, 104 persona janë dënuar me burgim të përjetshëm si pjesëmarrës në kryengritje, ndërkohë që 21 të tjerë janë dënuar me 20 vite burg dhe 31 të tjerë me nga 10.5 vite si anëtarë të organizatës FETO.

Ndërkohë deri më tani raportohen rreth 160 mijë të arrestuar në burgjet e të gjithë Turqisë, si shkaktarë të këtij organizimi.

Grushti i shtetit shkaktoi shumë dëme materiale në vend, ndërkohë që mbi 250 qytetarë mbetën të vdekur.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011442184448242
array(1) { ["section"]=> string(71) "erdogan-qeveris-me-grusht-te-hekurt-burg-perjete-per-104-persona-121597" }