Erdogan: Vendi po shkon me shpejtësi drejt zgjedhjeve të parakohshme

Publikuar tek: bota, më 13:32 19-08-2015 Erdogan: Vendi po shkon me shpejtësi drejt zgjedhjeve të parakohshme

Bisedimet për formimin e një koalicioni qeverisës në Turqi, mes partisë në pushtet AK të themeluar nga Erdogan dhe partisë kryesore opozitare CHP, kanë përfunduar pa sukses.

Gjatë një delkarate për media, Presidenti i Turqisë, Erdogan tha se së shpejti do të vijë një zgjidhje që do të përfshijë vullnetin e popullit, dhe kjo zgjidhje, janë në fakt zgjedhjet e parakohshme.

“Turqia po shkond me shpejtësi drejt zgjedhjeve të parakoshme”, ka thënë Erdogan sot gjatë një prononcimi për mediat turke.

Partia qeveritare AK dështoi të siguronte mazhorancën parlamentare në zgjedhjet e 7 qershorit, duke qenë e pamundur të qeveriste e vetme, për herë të parë që pas ardhjes në pushtet në vitin 2002. Davutoglu ka kohë deri më 23 gusht për të gjetur një partner më të vogël për koalicion.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011477947235107
array(1) { ["section"]=> string(73) "erdogan-vendi-po-shkon-me-shpejtesi-drejt-zgjedhjeve-te-parakohshme-18698" }