Erdogan viziton Gjermaninë në shtator

Publikuar tek: bota, më 06:45 08-08-2018 Erdogan viziton Gjermaninë në shtator

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan do të takohet me homologun gjerman, Frank-Walter Steimeier dhe kancelaren gjermane, Angela Merkel, gjatë vizitës zyrtare në Gjermani më 28 dhe 29 shtator, ka njoftuar sot Presidenca gjermane.

 

Erdogan do të pritet nga Steinmeier me nderime ushtarake, përpara se të marrë pjesë në nj banket, që do të organizohet natën e 28 shtatorit, ka njoftuar Presidenca, duke mos dhënë më shumë detaje.

Agjenda e bisedimeve mes Erdoganit dhe Merkelit ende ka mbetur që të negociohet “në konsultim të ngushtë” me lidershipin turk, njoftuan zyrtarët gjermanë, shkruan Rel, transmeton newsbomb.al.

Marrëdhënies mes Berlinit dhe Ankarasë janë përkeqësuar që prej se Parlamenti gjerman më 2016, njohu si gjenocid, vrasjet masive të armenëve nga otomanët.

Anëtarët e komunitetit kurd në Gjermani, kanë paralajmëruar protesta gjatë vizitës së Erdoganit në shtetin gjerman, për të shprehur pakënaqësitë e tyre lidhur me trajtimin e minoritetit kurd në Turqi.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011416912078857
array(1) { ["section"]=> string(44) "erdogan-viziton-gjermanine-ne-shtator-130459" }