Erion Braçe ‘himn’ për Najada Çomon: Dëgjoji zërin doktoreshës, kjo është fytyra më e bukur në botë

Publikuar tek: fcb-bomb, më 11:01 20-07-2020 Erion Braçe ‘himn’ për Najada Çomon: Dëgjoji zërin doktoreshës, kjo është fytyra më e bukur në botë Çomo-Braçe

Zv.kryeministri Erion Braçe i ka thurur një ‘himn’ lavdesh doktoreshës së Infektivit, Najada Çomo e cila prej 4 muajsh është në luftë të vazhdueshme me COVID 19 dhe në shërbim kohë pa kohë të pacientëve.

Teksa publikon këtë foto të saj, Braçe thotë se kjo është fytyra më e bukur në botë që shpëton e shëron jetë. 

"Foto me zë nuk bëhet dot, por zëri i doktoreshës është krejt tjetër; I fortë, i gjallë, frymëzues, imponues, motivues, nxitës, shpresëdhënës, të bën të luftosh për jetën!", shkruan zv.kryeministri.

DEDIKIMI I BRAÇES në formë vargjes për NAJADA ÇOMON:

Degjoi zerin doktoreshes!

Fytyra e betejes per jeten

Eshte kjo dhe eshte fytyra me e bukur ne bote!

Doktoreshe Najada Çomo

nuk eshte as heroine e as kamikaze;

eshte nje mjeke e betuar

te sherbeje deri ne fund per te shpetuar jete, sheruar njerez!

Nuk di sa njerez e kane pare foton e saj dje, kete foto,

sa e kane pelqyer, sa te tjereve u eshte dhimbsur;

UNE DUA TJU THEM TI DEGJONI ZERIN!

Foto me ze nuk behet dot,

por zeri i doktoreshes eshte krejt tjeter;

I forte, i gjalle, frymezues, imponues,

motivues, nxites, shpresedhenes,

te ben te luftosh per jeten!

Ne cdo ore te dites te flasesh me te,

ne mengjes apo ne mbremje vone, eshte keshtu!

Zeri i saj eshte simboli i kesaj beteje te gjate 5 muaj por qe do vijoje!

Doktoreshe Najada Como eshte nje sherbyese publike,

ne krye te klinikes me ne ze te sherbimit shendetesor publik sot!

Eshte vetem? Joooo!

Vetem nuk ben dot beteje!

Jane mijera te tille ne kliniken e saj dhe anekend ketij vendi-mjeke, infermiere, epidemiologe, imazheriste, farmaciste, sanitare, te cilet po sherbejne fort e cdo ore per qytetaret, nga familja, qendra shendetesore deri ne spitale.

I kemi duartrokitur nje here!

Mendoni se me kaq mbaruat me ta?

Joooooooo!

Degjojuni zerin, degjojuni fjalen!

Mjeket jane aty per te sherbyer, mjekuar,

sheruar e shpetuar perfundimisht!

Por asnjeri prej tyre nuk i ka kujt per borxh shperfilljen, neglizhencen, refuzimin ndaj regullave te semundjes;

Gomarllekun qe here te ben garip e here kopil te madh qe se ze gje, jo e jo;

Sulmin nga pozita e atij qe ben asgje,

ben politiken e partise apo Luzen neper televizione per nje cik lavdi apo post, asfare asfare!

DEGJOINI ZERIN, FJALEN MJEKEVE!

BENI SIC ATA REKOMANDOJNE!

UA KENI BORXH NJE GJE TE THJESHTE,

ZBATIMIN E REGULLAVE TE SEMUNDJES!

Screenshot_1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012032985687256
array(1) { ["section"]=> string(102) "erion-brace-himn-per-najada-comon-degjoji-zerin-doktoreshes-kjo-eshte-fytyra-me-e-bukur-ne-bote-214347" }