Erion Braçe kujton 14 shtatorin: 21 vite më pas, e njëjta histori e të njëjtët politikanë

Publikuar tek: politike, më 21:33 14-09-2019 Erion Braçe kujton 14 shtatorin: 21 vite më pas, e njëjta histori e të njëjtët politikanë Foto nga 14 shtatori i vitit 1198

Zv.kryeministei Erion Braçe kujton grushtin e shtetit të ndodhur 21 vite më parë, në 14 shtator gtë vitit 1998.

“14SHTATOR

21 vite me pas;

I njejti film, e njejta histori,

te njejtet politikane,

e njejta Parti, e njejta paDREJTESI!”, shkruan Braçe në Instagram, ndërsa publikon dhe disa foto të turmave të njerëzve me armë përpara Kryeministrisë dhe RTSH.

Në 14 shtator 1998, do të kryhej varrimi i liderit të demokracisë Azem Hajdari, vrarë në 12 shtator përpara selisë së Partisë Demokratike, por procesi i varrimit të ish-liderit të PD u shndërrua në një procesion dhune, ku turmat e armatosura pushtuan Kryeministrinë dhe më pas u drejtuan te TVSH.

Në rrugët e Tiranës shihje tanket e ushtrisë që kishin dalë për të vendosur rendin, por që u morën në dorëzim nga rebeluesit e grushtit të shtetit, raporton newsbomb.al.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02675199508667
array(1) { ["section"]=> string(94) "erion-brace-kujton-14-shtatorin-21-vite-me-pas-e-njejta-histori-e-te-njejtet-politikane-178460" }