Është funksionale, gjiganti farmaceutik aplikon në SHBA dhe Europë për përdorim emergjent të vaksinës anti-COVID

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:30 01-12-2020 Është funksionale, gjiganti farmaceutik aplikon në SHBA dhe Europë për përdorim emergjent të vaksinës anti-COVID

Kompania farmaceutike Moderna aplikoi dje për të marrë autorizimin e përdorimit të vaksinës anti-COVID në SHBA dhe Europë.

Kompania u kërkoi autoriteteve amrikane dhe atyre europiane të verifikojnë të dhënat që tregojnë se vaksina e tyre është 94.1% efektive në parandalimin e Covid-19, si dhe 100% efektive në parandalimin e rasteve të rënda të sëmundjes.

Me shumë gjasa, FDA-ja amerikane do ta aprovojë përdorimin e vaksinës. “Kjo është goditëse”, tha Dr.Paul Offit, anëtar i FDA-së: “Këto të dhëna janë fantastike”.

Moderna bëhet kështu kompania e dytë që aplikon për autorizimin e përdorimit emergjent të vaksinës. Më herët aplikoi edhe kompania Pfizer. Aplikimet si në SHBA dhe Europë pritet të shqyrtohen nga komitetet përkatëse gjatë dhjetorit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Emigrantët janë të detyruar të deklarojnë adresën, ndryshe nuk votojnë dhe nuk mund të marrin shërbime nga shteti shqiptar
»
Article Logic
Execution time: 0.012974977493286
array(1) { ["section"]=> string(118) "eshte-funksionale-gjiganti-farmaceutik-aplikon-ne-shba-dhe-europe-per-perdorim-emergjent-te-vaksines-anti-covid-229728" }