Është FUNKSIONALE, gjiganti farmaceutik aplikon sot në SHBA dhe Europë për përdorim EMERGJENT të vaksinës anti-COVID

Publikuar tek: aktualitet, më 13:32 30-11-2020 Është FUNKSIONALE, gjiganti farmaceutik aplikon sot në SHBA dhe Europë për përdorim EMERGJENT të vaksinës anti-COVID

Kompania farmaceutike Moderna do të aplikojë sot për të marrë autorizimin e përdorimit të vaksinës anti-COVID në SHBA dhe Europë.

Kompania do t’i kërkojë autoriteteve amrikane dhe atyre europiane të verifikojnë të dhënat që tregojnë se vaksina e tyre është 94.1% efektive në parandalimin e Covid-19, si dhe 100% efektive në parandalimin e rasteve të rënda të sëmundjes.

Me shumë gjasa, FDA-ja amerikane do ta aprovojë përdorimin e vaksinës. “Kjo është goditëse”, tha Dr.Paul Offit, anëtar i FDA-së: “Këto të dhëna janë fantastike”.

Moderna bëhet kështu kompania e dytë që aplikon për autorizimin e përdorimit emergjent të vaksinës. Më herët aplikoi edhe kompania Pfizer.

Aplikimet si në SHBA dhe Europë pritet të shqyrtohen nga komitetet përkatëse gjatë dhjetorit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E rëndë në Tiranë, 25-vjeçari i jep fund jetës, gjendet i varur në banesë nga i vëllai
I prekuri me COVID-19 tentoi të kalonte në doganën e Kakavijës, gjobitet me 700 mijë lekë »
Article Logic
Execution time: 0.010802984237671
array(1) { ["section"]=> string(122) "eshte-funksionale-gjiganti-farmaceutik-aplikon-sot-ne-shba-dhe-europe-per-perdorim-emergjent-te-vaksines-anti-covid-229642" }