‘Është shumë i lehtë për t’u luftuar’, mjeku popullor tregon si të përballojmë koronavirusin

Publikuar tek: aktualitet, më 00:52 29-02-2020 ‘Është shumë i lehtë për t’u luftuar’, mjeku popullor tregon si të përballojmë koronavirusin Mjeku popullor Ruzhdi Metali

Mjeku popullor Ruzhdi Metali ka treguar mbrëmjen e sotme se koronavirusi i ri është më i dobët se një grip i zakonshëm dhe i lehtë për t’u luftuar.

Në emisionin ‘Zonë e Lirë’, Metali ka thënë se maskat janë të panevojshme ndaj sipas tij, duhet të konsumojë ushqime që kanë vitaminë D.

‘Është më i dobët se një grip i zakonshëm, është shumë i lehtë për t’u luftuar. Maska që vendosim ne është e panevojshme, problemi është veshi, s’ka problem hunda. Momenti që koronavirusi kalon në fyt, mos ta lëmë këtë virus të kalojë në mushkëri, të mos krijojë inflamacion. E lagim fytin vazhdimisht, ta fusim në stomak koronavirusin se acidi e vret çdo bakter.

Duhet të përdorim Vitaminën D, e ka veza, peshku, qumështi, e ka bulmeti. Duhet të marrim vitamin çdo dy orë. Këto janë masa parandaluese… Godet hudhrën, hyn oksigjeni, të ndihmon shumë. Duke përdorur vitaminën C pluhur, nuk ka virus që të kapi’, ka thënë Ruzhdi Metali.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0086359977722168
array(1) { ["section"]=> string(96) "eshte-shume-i-lehte-per-t-u-luftuar-mjeku-popullor-tregon-si-te-perballojme-koronavirusin-196840" }