Esktremi i djathtë forcë e tretë në Gjermani, “shpërthejnë” protestat në rrugë

Publikuar tek: bota, më 07:15 25-09-2017 Esktremi i djathtë forcë e tretë në Gjermani, “shpërthejnë” protestat në rrugë

Ende pa përfunduar procesi i numërimit në Gjermani, me mijëra persona kanë dalë në rrugët e qyteteve të ndryshme në shenjë revolte për rezultatin e zgjedhjeve, jo për të protestuar për fituesin, por kundër forcës së tretë në këto zgjedhje.

Nacionalistët e Alternativës për Gjermaninë, AfD, arritën një rezultat historik në zgjedhjet e sotme, duke siguruar sipas exit polleve 13.5 % të votave, çka e çon partinë e ekstremit të djathtë për të parën herë në Bundestag dhe si forcë të tretë në Parlamentin gjerman, shkruan tch.

Por qartazi futja e tyre në Parlament nuk është vullneti i shumicës gjermane, e nuk kanë qenë të paktë ata që i janë bashkuar marshimit të sotëm, duke mbajtur në duar edhe postara kundër nazizmit.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012868881225586
array(1) { ["section"]=> string(81) "esktremi-i-djathte-force-e-trete-ne-gjermani-shperthejne-protestat-ne-rruge-93530" }