Eurodeputetja e parë shqiptare, kush është Arba Kokalari, mbesa e Musine Kokalarit

Publikuar tek: aktualitet, më 08:18 27-05-2019 Eurodeputetja e parë shqiptare, kush është Arba Kokalari, mbesa e Musine Kokalarit

Arba Kokalari është eurodeputetja e parë shqiptare në Parlamentin Europian. Ajo jeton në Suedi dhe është pjesë e partisë së Moderuar.

Kjo forcë politike ka fituar 17.6 % të votave, duke siguruar katër eurodeputetë, ndër ta edhe Kokalarin.

Por kush është Arba Kokalari:

Arba Kokalari ka lindur në Tiranë më 27 nëntor 1986. Ajo është vajza e madhe e dy prindërve Bardh e Arjana Kokalarit si dhe mbesa e Musine Kokalarit, veprimtares politike të shekullit të 19-të në Shqipëri.

Arba jeton prej vitesh në Stokholm dhe atje ka mbajtur postin e sekretares ndërkombëtare të grupimit rinor të Partisë së Moderuar. 

Ndërsa është angazhuar në politikë që në moshën 16-vjeçare. Ndërkohë, Kokalari ka kandiduar edhe në zgjedhjet e kaluara të PE, por këtë herë ajo arriti të sigurojë fitoren.

61072800_2422671207784046_1307544832683540480_n.jpg

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010706901550293
array(1) { ["section"]=> string(87) "eurodeputetja-e-pare-shqiptare-kush-eshte-arba-kokalari-mbesa-e-musine-kokalarit-165828" }