Europa në kolaps, pas Gjermanisë dhe Franca futet në IZOLIM, Macron njofton masat e reja

Publikuar tek: bota, më 20:48 28-10-2020 Europa në kolaps, pas Gjermanisë dhe Franca futet në IZOLIM, Macron njofton masat e reja

Presidenti Emanuel Macron në një deklaratë për median mbrëmjen e sotme ka njoftuar masat e reja që do të merren për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Macron ka bërë me dije se i gjithë vendi do të futet në karantinë dhe masat e reja do të qëndrojnë në fuqi deri më 1 dhjetor.

Duke filluar që nga dita e premte njerëzit do të lejohen të largohen nga shtëpia vetëm për punë thelbësore ose për arsye mjekësore.

Masat e reja:

Mbyllja e restoranteve dhe bareve

Një ndalim udhëtimi midis rajoneve

Do të punohet nga shtëpia

Mbyllja e kufijve jashtë zonës Shengen

Universitetet kalojnë në mësimdhënie online

Macron tha se qytetarët do të dalin nga shtëpia vetëm për të blerë ushqime, për nevojë mjekësore, ose ushtrimet fizike për një orë në ditë.

Ai tha se koronavirusi po përhapet me shpejtësi dhe se vala e dytë ka të ngjarë të jetë "më e vështirë, më vdekjeprurëse" se e para.

Kujtojmë që Franca këtë mbrëmje raportoi 36,437 raste të reja të koronavirusit.

Lexo edhe: Rritja e rasteve me Covid, Gjermania dhe Franca mbyllen sërish, Merkel: Nga e hëna rifutemi në karantinë!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Facebook censuron sërish Trump-in, i ‘zhduk’ reklamat me mbishkrimin ‘Voto Sot’ (ARSYEJA)
»
Article Logic
Execution time: 0.014687061309814
array(1) { ["section"]=> string(93) "europa-ne-kolaps-pas-gjermanise-dhe-franca-futet-ne-izolim-macron-njofton-masat-e-reja-225554" }