Europa po goditet e nga një sulm masiv kibernetik

Publikuar tek: bota, më 17:01 12-05-2017 Europa po goditet e nga një sulm masiv kibernetik

Një sulm masiv kibernetik është duke ndodhur në shumë shtete të Europës.

Një program shumë i njohur, që bllokon kompjuterat dhe më pas kërkon pagesë për t’i rihapur duket të ketë infektuar miliona kompjutera në të gjithë Europën.

Sulmi kryesisht është fokusuar në kompjuterat e korporatave europiane dhe bizneseve të ndryshme.

Raportimet vijnë nga shtete si Spanja, Italia, Portugalia, Rusia dhe Ukraina. Megjithëse nuk dihet nëse sulmet kanë lidhje.

Më herët gjatë ditës së sotme, një sulm masiv kibernetik ka goditur dhjetra spitale në Britaninë e Madhe. /Newsbomb.al

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Fotografi 5 vjeçar që ka mijëra ndjekës në Instagram ka një histori të veçantë
Ja si duket desktopi i një hakeri të CIA-s (Foto) »
Article Logic
Execution time: 0.010537147521973
array(1) { ["section"]=> string(55) "europa-po-goditet-e-nga-nje-sulm-masiv-kibernetik-78424" }