Evakuimi i civilëve në Alepo, Turqia nis ndërtimin e një “qyteti” për strehimin e 1000 personave

Publikuar tek: bota, më 14:48 18-12-2016 Evakuimi i civilëve në Alepo, Turqia nis ndërtimin e një “qyteti” për strehimin e 1000 personave

Në kuadër të evakuimit të pjesës lindore të Alepos i cili gjendet nën rrethimin e regjimit të Asadit dhe grupeve të ndryshme pro regjimit, në qarkun Reyhanli të qytetit Hatay në Turqi është duke u ndërtuar një qytet tendë me kapacitet prej një mijë personash, raporton Anadolu Agecncy (AA).

Sipas informacioneve të marra nga Drejtoria e përgjithshme e shtypit dhe informacionit të plagosurit të cilët janë në gjendje kritike do të mjekohen në Turqi, pasi që janë nxjerrë nga zona e sigurisë në veri të Halepit dhe të cilët më pas janë dërguar në Idlib.

Vazhdojnë punimet për emigrimet e mundshme. Në Reyhanli po vazhdojnë përgatitjet për civilët të cilët do të vijnë të strehohen në Turqi. Poashtu është duke u ndërtuar një qytet tendë me kapacitet prej një mijë vetash më qëllim të strehimit të grupeve të pafavorshme.

Në afërsi të pikës kufitare Cilvegözü në Qendrën e Akomodimit të Pelegrinazhit janë duke u ndërtuar 18 tenda në një hapësirë prej 112 kilometra katrorë.

Nisën përgatitjet infrastrukturore

Në koordinim të AFAD u përcaktuan 3 rajone të qendrave të strehimit të përkohshëm të cilat planifikohen të ndërtohen në Siri për civilët e evakuuar nga Alepo.

Nisën përgatitjet infrastrukturore në këto rajone. Kurse AFAD ka sjellë kontejner banjosh, 238 tenda, gjeneratorë dhe materiale infrastrukturore.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013291120529175
array(1) { ["section"]=> string(99) "evakuimi-i-civileve-ne-alepo-turqia-nis-ndertimin-e-nje-qyteti-per-strehimin-e-1000-personave-63038" }